Modern Meyveciliğin Öncüsü ELMA TARIM…

Modern Meyveciliğin Öncüsü ELMA TARIM...

Dünyada, meyvecilik her geçen gün kendisini yenilemekte, modern meyvecilikte kullanılan teknikler sürekli gelişmektedir. Elma Tarım olarak amaçlarımızdan birisi dünyada gelişen ve yenilenen modern meyvecilik tekniklerini takip ederek, siz değerli yetiştiricilerimizle paylaşmaktır. El ele vererek Türkiye'mizi, dünyada modern meyvecilikte gelişmiş ülkelerin önünde yer almasını sağlamaktır. Elma Tarım'ın kurulmasındaki diğer amaçlardan bir diğeri ise Türkiye'de modern meyve bahçelerinin kurulmasını sağlamak, dünyanın en önemli ıslahçıları ile anlaşmalar yaparak, çok önemli çeşitleri ülkemize kazandırmak, üreticilerimize dünyada ki son gelişmeleri aktarmak, teknik bilgi birikimimizi siz değerli çiftçi kardeşlerimizle paylaşmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda Elma Tarım Tic. Ltd. Şti. 2005 yılında Isparta'da kurulmuş ve Isparta'nın Kınık ovasında meyve fidanı ve anaç üretmeye başlamıştır. Ürün desenimiz, iç ve dış piyasada ticari değeri yüksek olan meyve tür ve çeşitleridir. Şirketimiz, klonal anaçları kullanarak, bu tür ve çeşitlerin adına doğru, bodur ve yarı bodur meyve fidanlarını üretmektedir.

Firmamızın Isparta üretim tesisi bulunmaktadır. Isparta'da her sene 400 dönüm arazide, doku kültürü ve klonal anaçları kullanarak, başta elma, kiraz, armut, şeftali, nektarin, erik, yassı şeftali-nektarin, kayısı, vişne, ceviz ve badem türlerine ait çıplak köklü, hastalıktan ari ve sertifikalı olarak yaklaşık 1.000.000 (bir milyon) fidan üretimi yapılmaktadır.Aynı zamanda yine Isparta'da ki üretim tesisinde , yüksek teknolojili tam otomasyonlu modern seralar içerisinde, özellikle sert çekirdekli meyve türlerine ait yılda 100.000 tüplü fidan üretimi ile toplamda 1.000.000' unu aşan fidan üretim sayısı ile Türkiye' nin en büyük fidan üreticileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Firmamız aynı zamanda, M.9, MM.106 ve MM.111 elma klon anaçları ve BA 29 ayva klon anacı başta olmak üzere sertifikalı olarak yılda 1.000.000 anaç üretimi yapmaktadır. Sera fidan üretim tesisinde ise, toprak yerine torf ve pomza kullanılarak, toprak kaynaklı hastalıklardan ari, sertifikalı fidan üretimi yapılmaktadır.

Firmamız ürettiği fidanların önemli bir kısmını da Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Gürcistan başta olmak üzere Türki devletlere satmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında sattığımız fidanlar için de üreticilere, sulama, gübreleme programlarını hazırlanmakta, arazide budama eğitimleri ile teknik danışmanlık hizmeti verilmekte, bu şekilde kurulan bahçeler yakından takip edilmektedir. Yıllardır yurtiçinde bir marka haline gelen şirketimiz, yurtdışında da giderek artan müşteri sayısı ile bölgede tanınan, referans gösterilen bir firma haline gelmiştir.

Firmamız, her sene yurt içi ve yurt dışı fuarlara da katılmaktadır. Üreticilerimize yeni çeşitler ve modern tekniklerdeki gelişmeler hakkında detaylı bilgi vererek, üreticilerimizin yeni çeşit ve sistemlere geçiş yapmasına yardımcı olmaktayız

Firmamız, dünyanın en önemli ıslahçıları ile anlaşmalar yapmıştır. Özellikle kayısı, şeftali, nektarin ve yassı şeftali-nektarin türlerinde dünyanın en önemli ıslahçılarından biri olan PSB Produccion Vegetal firması ile 2016 yılında sözleşme imzalayarak, Türkiye'de ki yetkili fidancısı olmuştur. PSB firmasının, çok erkenci çeşitlerden çok geçci çeşitlere kadar çok geniş bir çeşit yelpazesi vardır. Adana, Mersin, Antalya gibi sahil kesimi için çok erkenci kayısı, şeftali, nektari yassı şeftali-nektarin çeşitlerinin yanında, Isparta, Bursa, Denizli gibi yayla bölgelerinde de olabilecek çok geçci çeşitleri de bulunmaktadır. Türkiye'de ilk hasat edilen kayısı olan Mogador çeşidi, PSB firmasına aittir ve şu anda Mogador çeşidinden de 8 gün önce hasat edilebilen, soğuklanma ihtiyacı daha düşük olan Mikado çeşidinin ilk fidanları yetkili fidancısı olarak firmamız tarafından bu sene diktirilmiştir ve çiftçiler tarafından çok yoğun bir talep görmektedir. Islahçının Ağustos ve Eylül ayında hasat edilen, çok verimli geçci kayısı çeşitlerinin piyasa da çok önemli olacağını düşünüyoruz. Özellikle, ülkemizde Haziran ayında çok yoğun kayısı hasadı yapılırken, bu da kayısı fiyatının düşmesine neden olmakta, depolama ile fiyat dengesi ayarlanmaya çalışılmaktadır. Firmamız tarafından yeni diktirilecek olan geçci kayısılar ile kayısı hasat dönemi uzatılacak ve yeni çeşitler piyasada yüksek fiyattan satılacaktır. Islahçının, aynı zamanda % 100 kırmızı olan, Mayısın ilk haftası ve son haftası hasat edilen kırmızı kayısıları da bulunmaktadır. Bunun yanında, firmamız yine özellikle şeftali konusunda önemli ıslahçılardan birisi olan Viveros Provedo S.A firmasının da yetkili fidancısıdır. Ayrıca, erik konusunda uzmanlaşmış ıslahçı olan İsrail' den Bendor firmasının çeşit deneme haklarına da şirketimiz sahiptir ve önümüzdeki yıllarda, çok önemli erik çeşitlerini de piyasaya sunacaktır. Firmamız, dünyanın önemli ıslahçıları ile devamlı iletişim halindedir ve mühendis kadromuz ile yılda 7-8 defa İspanya'ya ve İsrail' e ıslahçının bahçelerini yerinde ziyaret ederek, hem üretim hakkını almış olduğumuz çeşitleri yerinde takip etmekte, hem de önümüzdeki seneler piyasaya çıkaracağı çeşitleri de takip etme imkanına sahip olmaktadır.

Firmamız eğitim programlarına da önem vermektedir. Özellikle, Türkiye'nin en çok izlenen tarım televizyonlarından biri olan Çiftçi TV ile “Bahçe-Sera” programı yapmaya başlamış, değerli çiftçilerimize, iyi bir fidanın özellikleri, bahçe kurulmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar, piyasada önemli olan çeşitler hakkında bilgiler, bahçede teknik yapılması gereken teknikler, dünyada ki yeni çeşitler olmak üzere farklı konularda eğitim programları yapmaktadır. Özellikle İspanya'da PSB firmasının yeni çeşitleri hakkında yaptığımız televizyon programları çiftçiler tarafından yoğun bir şekilde izlenmiş ve yeni çeşitler ile ilgili olarak çok fazla bir talep tarafımıza iletilmiştir.

Elma Tarım Ltd Şti olarak meyve fidanı üretimi yanında, yeni meyve çeşitleriyle kendi bahçelerini kurarak, atmosfer kontrollü soğuk hava deposunda depolanması planlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 1800 tonluk atmosfer kontrollü soğuk hava deposu inşaatına başlanmış ve Eylül ayında bitirilerek, ürün depolamaya başlayacaktır.

Firma olarak, her zaman en kaliteli fidanı, en uygun fiyata vermeyi amaçlıyoruz. En yeni çeşitleri, siz değerli üreticilere kazandırarak, ülkemizin dünya pazarında söz sahibi olmasını istiyoruz. Tüm çiftçi kardeşlerimize, kazasız, belasız, bereketli, bol kazançlı ve sağlıklı yıllar diliyoruz.

Dr. Abdullah KANKAYA

Elma Tarım Yönetim Kurulu Başkanı

Hocanın Köşesi

Modern Meyveciliğin Öncüsü ELMA TARIM…

Sık Dikim Badem Yetiştiriciliği