Armut

ARMUTTA ATEŞ YANIKLIĞI

teş yanıklığı hastalığı kontrole tabi olup yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarının en tahrip edici hastalığıdır.

Hastalığın en tipik belirti, bulaşık bitki aksamının ateşten yanmış bir görünüm almasıdır. Belirtileri armut, elma ve ayvada görülür. Hastalığın en belirgin işareti nemli havalarda hastalıklı kısımlarda krem rengi sütümsü bir akıntı oluşturmasıdır. Bu akıntı görüldüğünde kahverengi bir renk alır.

İlk belirtiler genellikle ağacın çiçek ve çiçek demetlerinde görülür. Hastalığın başında bulaşık kısımlar suda haşlanmış gibi bir görünüm alır, daha sonra tüm çiçek demeti kahverengileşir, zamanla siyahlaşarak ateşte yanmış bir görünüm alır. Hastalık ilerledikçe tüm sürgün, ana dallar ve gövdeye kadar yayılabilir. Taze sürgünler bulaşık olduğunda siyahlaşır ve uç kısımları geriye doğru 180 derece kıvrılır. Bulaşık kısımlardaki dokular içeriye doğru çöker, başlangıçta kırmızımsı-kahverengi bir hal alır. Hastalıklı kısımlarda kabuk bir bıçakla kaldırıldığında kabuk dokusunun kahverengileştiği ve sağlam doku içine uzadığı görülür

Kültürel Önlemler:

Hastalıklı bitkilerden üretim materyali (fidan, çelik, aşı gözü, aşı kalemi vb.) alınmamalıdır. Budama yerlerine çamaşır suyu sürülmeli, aşı macunu ile kapatılmalıdır. Bulaşık dallar 30-40 cm altından kesilip yakılmalıdır. Bahçelerde görülen zararlılarla mücadele edilmelidir.

İlaçlı Mücadele:

Ağaçların durgun olduğu dönemde budamadan sonra %2 lik bordo bulamacı çiçeklenme başlangıcından itibaren 7-8 gün aralıklarla 3 ilaçlama yapılmalıdır. Bazı ülkelerde stroptomisin gibi antibiyotiklerde kullanılmaktadır.

Bordo bulamacını hazırlamak için gerekli malzemeler:

% 1'lik Bordo Bulamacı hazırlamak için 1kg. Göztaşı ve 1 Kg. Sönmüş veya 0,5 Kg. Sönmemiş kireç, Kirece ve bunları eritmek ve karıştırmak için 1 adet 100 lt.' lik, 1 adet 50lt.' lik plastik veya ağaç fıçı, beton havuz, plastik kova, süzmek için tülbent, ağaçsopa (karıştırıcı) gibi malzemelere ihtiyaç vardır. (Demir, saç teneke gibi metal kaplar kullanılmaz).

Bordo Bulamacının Hazırlanması:

Önce 1 Kg. Göztaşı 50 litre su alan bir fıçıda ( Plastik Kova, Beton Havuz ) eritilir. Ayrıca bir teneke içinde taşsız 0,5 Kg. kireç az suda söndürülür. Söndürülen kireç 100 litrelik fıçıya süzülerek aktarılır ve üzerine su ilave edilerek 50 litreye tamamlanır. Daha önce hazırlanan 50 litrelik Göztaşı eriğini kireçli su üzerine yavaş yavaş dökerken bir yandan da devamlı karıştırılır. Böylece açık mavi bir bulamaç meydana gelir. Karışımın pH(nı ayarlamak için p) metre veya turnusol kağıdı kullanılır. Ph metre veya turnusol kağıdı yok ise pratik olarak paslı olmayan bir çivi karışıma daldırılır, çivi aynı şekilde çıkarsa karışım iyidir. Paslanırsa biraz daha kireç ilave edilir. Kullanılmayan bordo bulamacı bozulmaması için içine 150-200 gram toz şeker konur.

Yetiştirici Bilgileri

Armut

Elma

Erik

Kiraz

Nektarin

Şeftali